Výsledkom kolektívneho vyjednávania v Jaguar Land Rover je rekordné navýšenie mzdy

Autor: Peter Mrázik | 19.10.2019 o 10:18 | (upravené 29.10.2019 o 14:40) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  2300x

Odbory sa so zamestnávateľom dohodli a dosiahli skutočne nečakaný výsledok.  V stredu 9. októbra 2019 sme ukončili kolektívne vyjednávanie s vedením našej slovenskej automobilky. 

Výsledkom sú nielen výrazne lepšie platy pre zamestnancov, ale aj rôzne príplatky a ostatné benefity pre rodičov, či študentov z našich radov.

Vyjednali sme nárast až o 26,16%

Našim najväčším víťazstvom je jednoznačne zvýšenie platov v základnej kategórii A, kde je najviac zamestnancov. K 1. októbru 2021 budú platy v tejto kategórii priemerne zvýšené až o 26,16 percenta, čiže o 265,6 €. Toto skutočne považujem za zásadný úspech, ktorý našej automobilke prinesie adekvátnu motiváciu, stabilitu a kvalitu.

Dobrá správa je, že na lepší plat nebudete musieť čakať ešte ďalšie dva roky. Mzdy sa totiž budú zvyšovať až v troch etapách, pričom k prvému nárastu dôjde už pri najbližšej výplate. V závislosti od Vašej triedy sa Vám na výplatnej páske teda objaví suma od 1 118 € do 1 969 €. K zvýšeniu platu teda príde o 3 mesiace skôr, ako vôbec nadobudne platnosť zvyšok novej kolektívna zmluvy, čo má pozitívny vplyv aj na tohtoročný 13-ty plat. Budúci rok nájdete v novembrovej výplate plat 1 173 € až 2 024 € a k poslednému navýšeniu v rámci našej novej kolektívnej zmluvy dôjde v roku 2021, kedy sa mzdy zamestnancov zvýšia na 1 235 € až 2 080 €.

 

Takéto navýšenie mzdy je výhodné nielen pre zamestnancov, ale aj pre samotnú firmu. Vďaka lepším platovým podmienkam sa totiž zamedzí veľkému odchodu našich zamestnancov ku konkurencii. Vysoká fluktuácia stála automobilku od apríla 2018 do júla 2019 minimálne 4  101 000 € . Táto suma bola investovaná len na výplaty a zaškolenie odídených zamestnancov, z čoho mala firma v konečnom dôsledku len minimálny úžitok, keďže vyškolení zamestnanci následne opustili naše rady.

https://petermrazik.blog.sme.sk/c/516404/v-jaguar-land-rover-sa-neuspokojime-preto-opat-vstupujeme-do-kolektivneho-vyjednavania.html - Link na tému fluktuácie a nákladov s ňou spojených, kde sme sa tejto problematike venovali.

Aké ďalšie výhody sme vyjednali?

Výrazné mzdové navýšenie vo všetkých triedach nie je jediným úspechom v krátkom čase už druhého kolektívneho vyjednávania. Podarilo sa nám totiž vybojovať aj zrušenie podmienky podávania tzv. kaizenov. Kaizeny boli zlepšovacie návrhy, ktoré bolo nevyhnutné podať svojmu nadriadenému pre udelenie vyššej kompetencie. V súčasnosti sa kaizeny presúvajú do časti výrobného bonusu, kde budú extra finančne ohodnotené.

Zároveň sa nám podarilo zabezpečiť príplatky za nadčasy nad rámec zákona až na 33 % PPU počas bežného pracovného dňa. V sobotu pôjde dokonca o 50 %-tný príplatok z mm a v nedeľu a sviatok až o 100 %- tný príplatok z mm. Zamestnanci si teda prilepšia naozaj výrazne a nadčas či práca cez víkend a sviatok bude pre nich finančne atraktívnejšou.

 

Navyše sa nám podarilo vyjednať s vedením spoločnosti aj zmenu hodnotiaceho obdobia potrebného na výrobný bonus. Z pôvodných 3 mesiacov sa toto obdobie mení na 1 mesiac. Nárok na 1 návštevu lekára bez dopadu na výrobný bonus získa taký zamestnanec, ktorý odpracuje 1 rok a miera jeho absencie od nástupu bola menšia ako 11 dní. Výnimku na hodnotenie pri udeľovaní bonusu zároveň získajú naše tehotné zamestnankyne, zdravotne postihnutí zamestnanci a zamestnanci, ktorých deti sú zdravotne postihnuté.

Ďalšia výnimka z výrobného bonusu je VIS MAJOR -(vyššia moc), Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, zlyhanie prerušenie alebo obmedzenie dodávky dielov, dodanie a namontovanie chybných dieľov, alebo chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami, bonus sa z týchto príčin nekráti.

Súčasťou novej kolektívnej zmluvy je zároveň aj úprava konta pracovného času (KPČ). Nové KPČ bude platné od 1. mája 2020 do 31. októbra 2022, pričom vyrovnávacie obdobie zmenili z 30 mesiacov na 12 mesiacov. Zamestnanec, ktorý odpracuje hodinu naviac v režime KPČ, dostane o 2,25 € za každú odpracovanú hodinu naviac a príplatok 50% z priemernej mzdy..

Priaznivou zmenov pre peňaženky našich zamestnancov sú aj zmeny v 13. Plate, ktoré zaručujú vyšší čistý príjem pre našich zamestnancov. 

Ďakujeme!

Ešte raz sa Vám chceme veľmi pekne poďakovať! Zmeny, ktoré sa nám podarilo vyjednať, sú skutočne zásadné. Moja veľká vďaka patrí v prvom rade všetkým zamestnancom - a zvlášť odborárom - Jaguar Land Rover Slovensko. Ich entuziazmus a odhodlanie nás posúvalo vpred, hoci situácia nebola vždy jednoduchá. Fakt, že prevzali osobnú zodpovednosť za svoje lepšie pracovné a mzdové podmienky, bol rozhodujúci a výrazne pomohol v komunikácii počas kolektívneho vyjednávania.

Žiadna zmena by však nebola možná bez ochoty nášho vedenia. Ich flexibilita, odhodlanie hľadať riešenia a ochota viesť konštruktívny dialóg bola kľúčom k nášmu úspechu. Verím, že ak k sebe budeme pristupovať aj naďalej s úctou, dosiahneme tým ešte veľa spoločných úspechov. V mene všetkých zamestnancov Vám ďakujem!

Výsledkom našej spoločnej dohody je teda dodatok kolektívnej zmluvy, na ktorý môžeme byť skutočne hrdí. Garantuje totiž konštatné zlepšovanie podmienok našich zamestnancov a súčasne nadväzuje na výhody starej kolektívnej zmluvy. Podarilo sa nám dosiahnuť veľký úspech napriek obrovským výzvam, ktorým vedenie čelí (stav závodu, situácia koncernu, trhové postavenie, Brexit a celá geopolitická situácia, ako aj neustále sa meniace environmentálne a legislatívne požiadavky či stav a štruktúra slovenského automobilového priemyslu). Na aktuálne zlepšenie teda môžeme byť ozaj právom hrdí. 

A čo bude ďalej?

Verím, že naša flexibilita a odbornosť prinesie závodu v Nitre  zášlúženú efektivitu a výsledky, ktoré sa opäť priaznivo odrazia v podmienkach pre našich zamestnancov. 

Nechceme a ani nemôžeme zaspať na vavrínoch. Aktuálny úspech chcem preto vnímať ako platformu, ktorá nám bude slúžiť ako akýsi “odrazový mostík” pre budúcnosť. Urobíme všetko preto, aby sme s vedením spoločnosti vyjednali čo najlepšie podmienky pre všetkých zamestnancov.

Z nášho odhodlania nepoľavíme a náročných situácií sa nezľakneme. S vedením spoločnosti chceme viesť konštruktívny dialóg, no v prípade potreby sa nebudeme zdráhať podniknúť kroky nevyhnutné k presadeniu našich spoločných požiadaviek.

Prioritne sa teraz chceme venovať zlepšeniu pracovného a sociálneho prostredia a v spolupráci s Jaguar Land Rover Slovensko budeme tvoriť chartu pracovných vzťahov. Zostaňte preto s nami, Vaša podpora v tomto procese bude rozhodujúca. Len s ňou budeme silní a dokážeme toho viac!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?